Ana içeriğe atla

Eylül'de Alaçatı Sokakları

  Eylül başında gerçekleştirdiğim Alaçatı gezilerimi sonunda yazıya döküyorum :)

  Alaçatı Çarşısı'nın girişinde dondurmasıyla meşhur Veli Usta var. Bazen önünde epey kuyruk oluşabiliyor. Veli Usta'nın karşısında ise hediyelik eşya satan dükkanlar var.


  Alaçatı son yılların yükselişe geçmiş turizm merkezlerinden. Geçen sene Ağustos ayında daracık sokaklarda mahzur kalmıştık resmen, o kadar kalabalıktı ki ilerlemekte zorluk çektik. Gördüğünüz üzere Eylül'de bile yoğunluk devam ediyor.Bu yakışıklı delikanlı fotoğraf çekimine gelmiş gelin-damadın konuklarından biriydi. Geleceğin Kıvanç Tatlıtuğ'unu keşfettik, maşşallah diyorum boncuğa :)

  Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken iki yanınızı birbirinden şirin dekorasyonlarıyla kafeler, restorantlar süslüyor.


  Bir balıkçı sandalına yerleştirilmiş şarap şişeleriyle epey ilgimizi çekmişti bu restorant. Dekorasyonu çok başarılı.

 İzmir'imizin güzel çiçeği Begonvil'i her sokakta görmeniz mümkün.
Bu fotoğrafları Bumerang Deneyim Günleri'nde çekmiştim, surf maceramızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Deneyim Günü etkinliğinden önce de arkadaşlarımla Alaçatı sokaklarını gezmiştik. Genelde Çeşme'de yüzdükten sonra akşamları bir şeyler yiyip içmek için Alaçatı'ya dönüyoruz.


 Eylül ayında arkadaşlarımla ziyaret ettiğim Çeşme'ye bağlı Zeytineli köyüne bayıldım ben. Koy çok güzeldi. Su aşırı temiz ve dibi beyaz kumdan oluşuyor. Yüzmek için yeni keşfettiğimiz huzurlu bir yer oldu.


Zeytineli'nde biraz yüzdükten sonra Çeşme merkezine oldukça yakın Boyalık Plajı'na geldik. Eylül ayında denize girmenin en güzel tarafı kalabalık ve kargaşa içinde bulunmamak oluyor. Denizden keyif almak için Ağustos'tan sonra denize gitmeyi savunuyorum ben.


Bir sahil geleneği olarak "Pardon bakar mısın? Bize ordan 15 midye" :)

Boyalık

Çeşme Merkez

Çeşme Kalesi

Çeşme Marina


Her gezimi, dolayısıyla da her gezi yazımı tatlı sonla ödüllendirmeyi seviyorum. Yönetmen olsam hep mutlu son çekerim :) Alaçatı'ya yolunuz düşerse meydanda Cami'nin yanında bulunan Alaçatı Sakızlı Kahve'ye uğrayıp bir kavunda dondurma lezzetini tatmanızı tavsiye ederim.

Çok çalışıp tatili çok hakedeceğimiz, başarılarla dolu bir yıl diliyorum herkese!

Yorumlar

  1. Çeşme özellikle de Alaçatı çok güzel ya :) Yaz kış orada yaşamak isterdim..
    Sizi takibe aldım, bende bloguma beklerim ..
    http://yagmur-serhats.blogspot.com.tr/

    YanıtlayınSil
  2. resmen sonbahar çökmüş Alaçatı'ya :) yazın insanları ite kaka gezdiğimiz sokaklardan eser kalmamış :)

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorum yaptığınız için teşekkür ederim...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hayatıma Yön Veren 10 Kitap

  Geçen sene böyle bir yazı okumuştum, o günden beri düşünüyorum hayatıma yön veren 10 kitap nedir diye. En çok beğendiğiniz kitapları belirlemek kolaydır ama bir kitap okuduktan sonra bazı kararlarınızı sorgulamak bazılarını değiştirmek ise o kitabın hayatınıza etki ettiğini gösterir. Yani bir kitabı beğenmekle bir kitabın size kendinizi sorgulatması ayrı şeylerdir. Ben "bir kitap okudum hayatım değişti" demiyorum ama "bir kitap okudum ve kararlarım değişti" dediğim 10 kitabı sıralayacağım.

Budapeşte Notları

Uzun bir aradan sonra yeniden merhabalar... 2019 Aralık ayının ikinci haftasında gerçekleştirmiş olduğumuz Budapeşte gezimizi anlatarak buraya gitmeyi düşününlere fikir vermek istedim. Budapeşte'ye bir bilet aldıysanız tebrik ederim, güzel seçim. Henüz karar aşamasındaysanız çok düşünmeyin derim :) Ben Christmas etkinliklerini çok seviyorum ve Orta Avrupa'yı Noel pazarlarının kurulduğu ışıl ışıl aydınlatmalarıyla hep görmek istemiştim. Bu nedenle çok güzel tarihlerde bu şehri dolaşmış olduk. Yolculuğumuzu Sabiha Gökçen Havalimanından yaklaşık iki saatlik bir uçuşla Pegasus ile gerçekleştirdik. Otel rezervasyonumuzu yaklaşık üç ay önceden Booking aracılığı ile yaptık. Biliyorsunuz Budapeşte'de para birimi Forint ve havalimanında çok fazla kur farkı var. Biz havalimanından otele ulaşım için toplu taşıma tercih ettik ve bilet almak istediğimizde Euro kabul etmediler, bu nedenle üzülerek de olsa Havalimanından 20euro değiştirdik. 100 E ile havalimanından kalacağımız

İkinci El Kartpostallar